Şeffaf Mutfak nedir?

Şeffaf Mutfak nedir?

"Şeffaf Mutfak" projesi Çekmeköy ilçesinde gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde hijyen, gıda güvenliği ve sürdürülebilir uygulamalar konusunda bilinç artırarak, onların fark yaratmalarını sağlayacak çözüm yolları sunarken aynı zamanda tüketicilerin de gıda güvenliği konusundaki endişelerini gidermeyi hedefleyen bir farkındalık ve iyileştirme hareketidir.

Çekmeköy Belediyesi ve Sealed Air´in iş birimi Diversey Care iş birliği ile hayata geçirilen proje kapsamında; her işletmenin kendi özel durumlarını göz önüne alarak yapılan değerlendirmeler sonucunda başarılı bulunan işletmeler, Şeffaf Mutfak sertifikasını taşımaya hak kazanacaktır.

Şeffaf Mutfak sertifikasını müşterileri ile görsel olarak paylaşan işletmeler, hijyene ve tüketici sağlığına gösterdikleri önemi gözler önüne sermekte; bunu yapmayan işletmelerden kendilerini ayrıştırmakta ve diğer işletmeler için rol model teşkil etmektedirler.

Proje, belirli aralıklarla tekrarlanan değerlendirme ziyaretleri, hijyen danışmanlığı, eğitim ve seminerler ve işletmeler için gerçekleştirilecek kapsamlı tanıtım faaliyetleri ile sürdürülebilirliğini ve etkinliğini artırmaktadır.

Şeffaf Mutfak projesi insan sağlığını odağına alarak Çekmeköy´ün modern yüzünü tüm Türkiye´ye gösterirken Çekmeköy´deki sağlıklı, güvenilir ve sürdürülebilir gıda işletmelerinin sayısını artırmayı ve onları destekleyerek güçlendirmeyi hedeflemektedir.

PROJE´NİN GEREKÇELERİ
Çekmeköy, modern yerleşim alanları , özgün doğası ve huzur veren temiz atmosferi ile doğal bir yaşam merkezi olarak bugün yerleşik halki için olduğu kadar ziyaretçiler için de bir cazibe noktasıdır. Çekmeköy´de yeme-içme sektörü hızla gelişmekte ve bölge hem tüketiciler hem de yatırımcılar için ilginin artarak devam ettiği bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Tercihli göç alan bir ilçe olan Çekmeköy sınırları içinde yaklaşık 550 gıda işletmesi bulunmakta ve hergün yenileri açılmaktadır. Hem ziyaretçilerin hem de bölge halkının, ilçede alışveriş yapma imkanı bulması, Çekmeköy´deki gıda sektöründe hizmet veren işletmeleri tercih etmesi, daha güçlü bir Çekmeköy için bölgenin ekonomik yapısına da fayda sağlayacaktır.

"Şeffaf Mutfak", Çekmeköy Belediyesi´nin toplumun ekonomik, sosyal ve fiziki kalkınmasından sorumlu belediyecilik anlayışı ve "Modern Çekmeköy, Model Çekmeköy" vizyonu çerçevesinde halkın daha güvenli ve yüksek standartlarda hizmet almasını sağlarken, aynı zamanda işletmelerin de desteklenerek güçlendirilmesini hedefleyen bir projedir.

PROJE´NİN AMACI
"
Şeffaf Mutfak", hem tükettiği yiyeceklerin güvenilirliğinden emin olmak isteyen tüketiciler için hem de kalitesini ve gıda güvenliği sorumluluğunu göstererek marka değerini yükseltmek isteyen gıda işletmeleri için artı değer yaratarak, Çekmeköy´de gıda sunan tesislerin hijyen kalitesini artırmayı ve daha sağlıklı, güvenilir ve sürdürülebilir işletmeler yaratmayı amaçlamaktadır.

PROJE ÇIKTILARI VE FAYDALAR
Projenin bu ana amaç doğrultusunda yaratmayı öngördüğü faydalardan bazıları şunlardır:

  • Çekmeköy´de faaliyet gösteren gıda satış, toplu tüketim ve üretim yerlerinin kalite ve hijyen standartlarının geliştirilmek.
  • Hem tüketicyi hem de projeye dahil olan işletmelerin çalışanlarını gıda güvenliği, hijyen ve sürdürülebilirlik konusunda bilgilendirerek bu alanda toplumsal farkındalığın artırılmasına katkı sağlamak.
  • Gıda güvenliği ve hijyenle ilgili konulara dikkat çekerek yaratılan farkındalık sayesinde tüketicinin bilinçli seçim yapmasına ve güvenli gıdaya ulaşmasına destek olmak.
  • Projeye dahil olan işletmenin gıda güvenliği kalitesinin tescillenmesiyle, müşteri nezdinde kurumsal itibarını yükseltmek .
  • Tanıtım ve bilgilendirme faliyetleri ile işletmelerin ticari başarısına katkıda bulunmak.
  • Rekabette gerçek fırsat eşitliği yaratmak için gıda güvenliği ve hijyen standartlarını uygulayarak, tüketici sağlığı konusunda gerekli hassasiyeti gösteren işletmeleri görünür ve tercih edilir kılmak.
  • Tüketicilerin kaliteli, hijyenik ve sürdürülebilir gıda işletmelerini tanımasını; ayırt etmesini ve bu sayede bu farkındalık ve iyileştirme hareketine ivme kazandırmasını sağlamak.
  • Çekmeköy´ün modern yüzünü tanıtmak.
  • Tüketici sağlığını korumak ve Çekmeköy İlçesi´ni ziyaretçiler için bir cazibe noktası haline getirmek.
  • Bölge halkının , Çekmeköy´de hizmet veren gıda işletmlerini tercih etmesini sağlayarak, Çekmeköy ekonomisine katkıda bulunmak.
Henüz yorum yapılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum